Nie pamiętam hasła Przypomnij hasło

Relacja z debaty Akademii EKF podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego

Dodano: 16.10.2020 0 komentarzy

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego 2020 nie zabrakło aktywności Akademii EKF, w ramach której miała miejsce debata członków Akademii EKF pt. ,,Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie”.


W debacie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego wzięli udział laureaci tegorocznego konkursu esejów. Publikacja książkowa „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie” będąca zbiorem esejów studentów uczestniczących w konkursie na najciekawszy esej jest jedną z głównych aktywności Akademii EKF. Wydawnictwo co roku porusza obszary tematyczne dotyczące aktualnej sytuacji w Polsce i Europie, a także prognoz zbliżających się problemów lub wizji przyszłości w obszarach nowych technologii, sektora finansowego i gospodarki Unii Europejskiej.

 

Członkowie tegorocznej edycji Akademii EKF przygotowali teksty na temat wybrany przez siebie z trzech poniższych

1. Czy i dlaczego gospodarki liberalne szybciej wyjdą z kryzysu po pandemii koronawirusa?
2. Jak możemy ocalić naszą planetę, nie zagrażając wzrostowi gospodarczemu?
3. Nowe technologie a finanse przyszłości.

 

Spośród 170 nadesłanych w procesie rekrutacji do Akademii esejów recenzenci wytypowali 40 najciekawszych, a Jury konkursowe, któremu przewodniczyła Małgorzata O’Shaughnessy, wybrało pięciu laureatów konkursu.

 

W debacie inauguracyjnej Akademii EKF udział wzięły cztery laureatki konkursu:

 • Karolina Czyżnikowska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka eseju esej „Czy STO zastąpią ICO? Przyszłość emisji tokenów jako alternatywnej formy finansowania w rękach roztropnych regulatorów”
 • Wiktoria Pawlos, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka eseju „Gospodarka o obiegu zamkniętym modelem efektywnie zarządzającym kapitałem naturalnym”
 • Magdalena Sadowska, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka eseju „„Pokolenie Z” determinantą finansów przyszłości”
 • Karolina Piecuch, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka eseju „Gospodarki liberalne i nieliberalne w obliczu koronawirusa”

 

Podczas debaty prowadzonej przez Janusza Lewandowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, studentki przedstawiły główne tezy, argumenty oraz propozycje zawarte w swoich esejach, a także odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącego oraz publiczność. Debatę podsumowała Przewodnicząca Jury konkursowego – Małgorzata O’Shaughnessy oraz Krzysztof Borusowski.

 

Jury konkursowe w składzie:

 • Małgorzata O’Shaughnessy – przewodnicząca Jury, była Dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa
 • Piotr Alicki, Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej
 • Mariusz Andrzejewski, Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
 • Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A.
 • Jakub Kiwior, Dyrektor Zarządzający Visa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
 • Leszek Skiba, p.o. Prezesa Zarządu Banku Pekao S.A.
 • Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
 • Mirosław Szreder, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego

 

podczas obrad wybrało zwycięzcę konkursu na najciekawszy esej.

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że w tym roku nagrodę za najciekawszy esej otrzymała Wiktoria Pawlos za pracę pt.: „Gospodarka w obiegu zamkniętym modelem efektywnie zarządzającym kapitałem naturalnym”.

 

Podczas rozdania nagród, Małgorzata O’Shaughnessy powiedziała, że:

W swoim eseju Wiktoria promuje model gospodarki zamkniętej jednocześnie krytykując badanie rozwoju gospodarczego w oparciu o PKB. Krytykuje również konsumpcjonizm, zwracając uwagę na fakt, że kraje najbardziej rozwinięte są de facto dłużnikami klimatycznymi. Jej postulaty odejścia od „czarnej energii” i nawiązanie do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju dla jury są, cytując Pana Profesora Mariusza Andrzejewskiego „Ponadczasową odezwą przedstawiciela Młodego Pokolenia Ekonomistów, dla których już nie jest ważny zysk czy wskaźnik PKB, dla nich najważniejszy jest bilans klimatyczny oraz jego zrównoważenie w obiegu zamkniętym”.

 

Tegoroczny konkurs na najciekawszy esej Akademii EKF nie był jedynym konkursem. W drugim konkursie esejów, o nagrodę im. Prof. Jana Winieckiego, organizowanym pod patronatem BEST S.A., Partnera Strategicznego Akademii EKF – zwyciężył Cezary Klimczuk, student University College London za pracę pt.: „Kapitał ludzki silnikiem powirusowej Europy”. Konkurs dotyczył prac nawiązujących do szkoły liberalnej myśli ekonomicznej.

 

O pracy laureata wypowiedział się Krzysztof Borusowski, inicjator konkursu:

„Praca ta zwraca uwagę klarownym przedstawieniem przewag gospodarki wolnorynkowej, szczególnie w wydaniu środkowoeuropejskim. Sięga do korzeni naszego sukcesu, poszukując go właśnie w uwolnieniu od zbędnych restrykcji i ograniczeń, a następnie dosyć płynnie przechodzi do istoty tematu, a mianowicie – do kapitału ludzkiego.”

 

Gratulujemy wszystkim finalistom oraz laureatom, jednocześnie zapraszając do udziału w kolejnej edycji Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego.
Transmisja z debaty dostępna jest pod linkiem: https://www.efcongress.com/ekf-2020/
Wydawnictwo dostępne jest pod linkiem: https://www.efcongress.com/publikacje/
Organizatorem projektu Akademii EKF jest Europejski Kongres Finansowy.
Partnerami Akademii EKF są: BEST S.A. oraz Visa.

Dodano: 16.10.2020 0 komentarzy Zobacz komentarze

Eseje zakwalifikowane do konkursów w ramach EKF 2020 – maj 2020

Dodano: 21.05.2020
W tym roku otrzymaliśmy blisko 170 zgłoszeń do Akademii EKF. Jest nam niezmiernie miło, że AEKF cieszy się tak dużym zainteresowaniem i serdecznie dziękujemy promotorom za pomoc i przekazane rekomendacje uczestników oraz wszystkim studentom za zgłoszenia do programu! Po zespołowych recenzjach każdego zgłoszenia, udało nam się wybrać 111 członków Akademii EKF 2020.
Czytaj więcej

Co nowego w Akademii EKF?

Dodano: 01.04.2020
Marzec był wyjątkowo pracowitym miesiącem dla Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego. Pomimo ostatnich wydarzeń związanych z epidemią COVID-19 organizatorzy nie zwalniają tempa i dążą do przeprowadzenia X Europejskiego Kongresu Finansowego zgodnie z planem.
Czytaj więcej
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close