Mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT jako nieefektywne narzędzie w zmniejszaniu luki podatkowej w VAT

Nie ulega wątpliwości, iż na rozmiary luki podatkowej mają wpływ działa- nia podatników, które dążą do ukrycia transakcji, od których powinien zostać odprowa- dzony podatek. Pośród takich działań szczególne miejsce zajmują oszustwa podatkowe. Oszustwa w VAT stanowią nasilający się problem, który niesie negatywne konsekwencje, dla budżetów państw członkowskich, gospodarek, uczciwej konkurencji, faktycznej ochrony konsu-menta, wymiany handlowej. Polska w zwalczaniu luki podatkowej w VAT wpro- wadziła mechanizm odwrotnego obciążenia tym podatkiem. Jednak badania pokazują, iż jest on nieefektywnym narzędziem zmniejszającym lukę podatkową.
Pobierz publikację
Bank przyszłości odpowiedzią na technologiczny głód konsumentów

Esej porusza tematykę trendów technologicznych w finansach i bankowości z ujęciem perspektywy konsumenta oraz pracownika.
Czytaj więcej
PUBLIKACJA AKADEMII EFC 2019 - "CO ZMIENILIBYŚMY W POLSCE I EUROPIE? ESEJE CZŁONKÓW AKADEMII EFC"

Wizerunek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Badanie pilotażowe przeprowadzone na 40 osobach, połowa związana z KUL, połowa nie. Miało na celu sprawdzenie jak postrzegają uczelnię studenci/absolwenci oraz osoby nie związane z KUL
Czytaj więcej
Pieniądze i egzaminy

Badanie przeprowadzone wśród studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego miało na celu dowiedzenia jaką kwotę byliby w stanie zapłacić studenci za zaliczenie najtrudniejszych egzaminów.
Czytaj więcej
Responsible finance - jak nadać praktyczny wymiar tej koncepcji
